logo

31 Temmuz 2021

ABD kongresi Uygurlara ses oldu


admin
ezgifm@hotmail.com

Doğu Türkistan’da Müslüman UygurKazak, Kırgız ve diğer Türk topluluklara yönelik Çin Komünist Partisi’nin uyguladığı soykırım politikalarına karşı yeni bir adım daha atıldı.

Uygur Hareketi tarafından başlatılan girişimle, Amerikan Kongresi’nde Uygur Grubu oluşturuldu. Amerikalı parlamenterler Tom Suouzzi ve Chris Smith tarafından oluşturulan Uygur Grubu, Doğu Türkistan halkının soykırımdan kurtulmasını sağlayacak politikalar geliştirilmesine katkı sağlayacak.

Amerikan Kongresi’nde Çin’in Doğu Türkistan’da sürdürdüğü soykırım politikalarına karşı bir dizi adımlar atıldı. Uygur İnsan Hakları ve Uygurların zorla çalıştırılmasından yararlanan şirketlere yönelik düzenlemelere dair kararlar bunlar arasında yer aldı. Son olarak Uygur Hareketi’nin Amerikan Kongresi’ndeki girişimlerinin sonucunda Doğu Türkistan halkının haklarını savunmak üzere özel bir çalışma grubu kuruldu. Uygur Grubu’nun kurucularından Kongre Üyesi Tom Souzzi, “En basit hali ile söylemek gerekirse, Çin Komünist Partisi tarafından, 21. Yüzyılda yürütülen koordineli bir insan hakları ihlali durumu ile karşı karşıyayız” dedi.

 

Kongre Üyesi Chris Smith de, “Uygurlar, Kazakları ve çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu halklara yönelik soykırım, kitlesel tutuklamalar, Çin Komünist Partisi’nin işlediği korkunç suçlar arasındadır. Xi Jinping işkence yaparken ve bütün bir topluluğu ortadan kaldırmaya çalışırken ABD, sessiz kalamaz. Uygur Grubu, ezilenlerle birlikte Komünist Çin Hükümetinin Doğu Türkistan’daki sorumlu olduğu acımasız insan hakları ihlallerine dikkat çekecek ve dünyanın gördüğü en kötü insan hakları trajedilerinden birini sona erdirmek için çalışacak” değerlendirmesini yaptım.

Uygur Hareketi’nin kurucusu ve İcra Direktörü Rushan Abbas da “Her gün Doğu Türkistan’dan gelen korkunç haberlerle karşı karşıyayız. Bu vahşet ve soykırıma aynı boyutta tepki göstermek gerekiyor. Bu grubun kurulması ile Amerika’da Uygur davasına destek verenlerle daha örgütlü hareket edecek, insanların konuşmaya bile cesaret edemediği suçları durdurmaya yönelik somut politikalar geliştirmenin yoluna sahip olacağız. Hep birlikte mücadele ederek bu soykırımın sona erdiğini ve sorumluların adalet önüne çıkarıldığını göreceğiz” şeklinde konuştu.

Doğu Türkistan’da yaşanan bu soykırım, sadece Amerika’nın değil hem diğer ülkelerin hem de büyük uluslararası organizasyonlar ve şirketlerin de sorumluluk alması gerektiren bir hadise olarak değerlendirildi. Geçen günlerde Amerikan Kongresi’nde yapılan özel oturumda, Komünist Çin rejiminin ‘ödüllendirmeye yarayacak’ Kış Olimpiyatlarına sponsorluk yapan şirketlerin yöneticilerin Pekin hükümetinin yaptıklarını görmezden gelmeleri, Uygur Soykırımı konusunda daha fazla baskı yapılması gerektiğini ortaya koydu. Amerikan Kongresi’nde kurulan Uygur Grubu da bu kapsamda atılmış önemli bir adım olarak kabul edildi. Bu sayede Çin komünist rejiminin insanlığa karşı işlediği suçlarla gerçekleştirdiği Uygur Soykırımına karşı daha etkin adımlar atılacak.

Kaynak;https://www.karar.com/dunya-haberleri/abd-kongresi-uygurlara-ses-oldu-1626640

 

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Boyabat’ta Taksi İhtiyacınızda Alo Demeniz Yeterlidir Taksi Rıza Atik 0 545 728 6805

  23 Eylül 2021 Ekonomi, Genel, Gündem, Tüm Manşetler

  Boyabat'ta taksi ihtiyacınız mı var? Size bir telefon kadar yakın taksi   Rıza Atik 05457286805 Boyabat/SİNOP  Alo taksi istiyorum 0 545 7286805 Boyabat Boyabat'ta arayın 05457286805 numaralı telefonu taksi ayağınıza gelsin   Taksi Rıza Atik 0 545 728 6805 Boyabat'ta  Taksi 7/24 hizmetinizde. Rıza Atik  taksi olarak 7/24 güvenli ve güler yüzlü Boyabat merkez taksi olarak hizmetinizdeyiz. Merkez,  otogar, hastane, Boyabat köyleri, ilçeler arası, şehirler arası bölgelerinde günün her saatinde 0 545 728 68 05 numaralı telefonumuzu  t...
 • Boyabat Saraydüzü Yolunda Otomobil Motosikletle Çarpıştı 1 Yaralı

  22 Eylül 2021 Ekonomi, Genel, Gündem, Tüm Manşetler

  22 Eylül 2021 Çarşamba  Boyabat Saraydüzü yolunda Otomobil ile Motosiklet çarpıştı Kazada 1 kişi yaralandı. Edinilen bilgiye göre,  Saat 16. 45 sıralarından Boyabat'tan Saraydüzü istikametine seyir halinde bulunan 57AAJ 222 plakakı otomobil seyir halindeyken Boyabat Daylı stadı karşısında Esentepe mahallesi tali yoldan ana yola çıkmak isteyen Motosiklet çarpıştı. Otomobilin Motosiklete çarpması sonucundan Motordan savrulan Motosiklet sürücüsü asfalta savruldu. Yaklaşık 50 metre ileri duran otomobil sağ ön kısmından darbe alırken Motosiklet p...
 • HEY GİDİ HEY !

  22 Eylül 2021 Eğitim, Ekonomi, Genel, Gündem, Tüm Manşetler

  Ülkemiz de yaygın olarak kullanılan bir söz vardır; “Öküz öldü, ortaklık bozuldu” şeklindedir. Genelde de çıkar ve menfaat ilişkisinin bozulduğu durumlar için kullanılır, çıkarcılar birer ikişer ortalıktan kaybolur ve seli gider geride sadece kumu kalır.   En çok ta zenginken fakirleşenler, makam sahibiyken, makamını kaybedenler yani gücünü malından ve makamından alanlarda ve özellikle de siyaset sahnesinde çok yaygın ve sık olarak görülür.     Üstad Necip Fazıl Kısakürek; özellikle de siyasetçiler...
 • Boyabat Belediye Başkanı Bu Görüntüleri Görünce Hiç Yüzünüz Kızarıyor mu?

  21 Eylül 2021 Eğitim, Ekonomi, Genel, Tüm Manşetler

  18 Eylül 2021 Yapılan son 2  yerel  belediye seçimlerinde hizmet alabilmek için hükümet  partisi tercih edildi.  2014-2019 yerel seçimlerinde Boyabat yerel seçimlerde şansını farkla hükümet partisinden  yana tercih etti. Hizmetler ise  fos çıktı.   Ak Partili belediye başkanı Mehmet Ermiş döneminde yapılarak takdir kazanan Çamlıca Mahallesindeki bu alan  8 Yıldır çocukistan yapacağım diyerek  vatandaşların sıklıkla  kullandığı alan  kepazelik içinde çürüyerek yok olmaya terk edildi. 8 yıldır akmayan çeşmesi,kullanılamayan tuvaletleri...